Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij

 
     Wstęp
     Aktualności

     Biografia
     Kalendarium
     Cytaty
     Ciekawostki

     Dyskografia
     Utwory
     Teksty
     Tłumaczenia
     Wideografia/DVD
     Bootlegi
     Trasy koncertowe

     Dyskografia
     Teksty
     Tłumaczenia
     Artykuły
     Cytaty

     Gitarzyści
     Basiści
     Perkusiści


Tytuł piosenki: The Ultimate Sin
Autorzy: Ozzy Osbourne/Bob Daisley/J.Williams
Czas: 3:44
Opis: Album zaczyna się mocnymi inwektywami kierowanymi do szeroko pojętej elity. Ozzy przestrzega przed nadmierną chęcią wykorzystywania władzy. Tytułowy "śmiertelny grzech" to żądza władzy ("hunger for power"). Nie można walczyć o władzę, używając wszystkich możliwych środków, bo to się mści. Utwór utrzymany w średnim tempie, o dość nietypowej budowie - ni to ballada, ni typowo rockowy kawałek. Uwagę zwraca świetna gra Randy'ego Castillo na perkusji. Grany tylko i wyłącznie podczas trasy Ultimate Sin tour.

Tytuł piosenki: Secret Loser
Autorzy: Ozzy Osbourne/Bob Daisley/J.Williams
Czas: 4:09
Opis: Tym razem mamy do czynienia z szybkim, melodyjnym utworem, który jednak nie był grany podczas koncertów. Kawałek utrzymany jest w jakże wówczas popularnym metalowo-dyskotekowym stylu znanym chociażby z płyty "Turbo" Judas Priest i jest jednym z jaśniejszych punktów albumu. Z radosną muzyką kontrastuje wyraźnie tekst, opowiadający o tym, że pozory mylą oraz o samotności i alienacji. Smutek jaki udziela sie bohaterowi tekstu dobrze ukazują słowa: Can't show my emotions and I'm losing my soul Could it be that I'm obsessed with feeding my disease I couldn't make it know the hidden things that no one sees"

Tytuł piosenki: Never Know Why
Autorzy: Ozzy Osbourne/Jake E.Lee/Bob Daisley
Czas: 4:28
Opis: Okraszony apokaliptycznym, mrocznym wstępem prosty rockandrollowy kawałek, który nie wzbudza specjalnych emocji. Opowiada o ludziach, którzy krytukują muzykę rockową i metalową nie mając o niej najmniejszego pojęcia. Żyją oni stereotypami i zupełnie nie wiedzą o co tu chodzi (You fear what we represent is a mess/You've missed the message that says it all), dlatego rockandrollowcy są outsiderami w społeczeństwie. Pisoenka ta to swoisty pean na cześć kultury rockandrollowej.

Tytuł piosenki: Thank God For The Bomb
Autorzy: Ozzy Osbourne/Jake E.Lee/Bob Daisley
Czas: 3:54
Opis: Utwór o pacyfistycznym przesłaniu i dość przewrotnym tekście, który mówi o tym, iż groźba samozniszczenia ludzkości powoduje, że panuje pokój - istnienie bomby atomowej i groźba jej użycia odstrasza od wojen i walk. If that's the only thing that keeps the peace Then thank god for the bomb Until the day the war drums beat no more I'll thank god for the bomb Piosenka to to jeden z najlepszych momentów na krążku - uwagę zwraca świetna robota Jake'a E.Lee jak i ciekawe wstawki nuke ya!, nuke ya! w refrenie. Ozzy był jednak innego zdania, gdyż utwór nie był wykonywany na żywo.
Mówi Ozzy:
Ten numer może wywoływać protesty. Ale można go odbierać na kilka sposobów. Przecież gdyby nie było bomby atomowej wszyscy pozabijaliby się normalnymi karabinami. Strach przed tą bronią ich powstrzymuje.

Tytuł piosenki: Never
Autorzy: Ozzy Osbourne/Jake E.Lee/Bob Daisley
Czas: 4:19
Opis: Piosenka zbudowana na ciekawym riffie, jednakże jako całośc nie zachwyca, a szczególnie drażni kiepski śpiew Ozzy'ego. Jedyny plus stanowi jedna z najlepszych na tym krążku solówek Lee. "Never" jest utworem pesymistycznym, a słowa wydają się skierowane do zdołowanego i zagubionego w życiu człowieka. Kluczem do zrozumienia przesłania utworu wydają się jego ostatnie wersy: If the messiah is coming Will he be too late To reconcile our tears with our hate? It's never too later to cry It's never too late for goodbyes It's never too late to cry You know you were born to die

Tytuł piosenki: Lightning Strikes
Autorzy: Ozzy Osbourne/Jake E.Lee/Bob Daisley
Czas: 5:14
Opis:Kolejny prosty, żywiołowy rockandrollowy kawałek, okraszony fajnym melodyjnym refrenem i bardzo lubiany przez wielu fanów, lecz mimo tego nie wykonywany na żywo. Podobnie jak "Never Know Why" jest peanem na cześć rockandrolla i związanego z nim trybem życia - pod niebiosa wychwalany jest tutaj hedonizm i całonocne imprezowanie. You know I must be going When destiny calls Until I feel that thunder shattering my brain I won't stop Rockin' all night rockin' all night Until the lightning strikes again

Tytuł piosenki: Killer Of Giants
Autorzy: Ozzy Osbourne/Jake E.Lee/Bob Daisley
Czas: 5:42
Opis: Rewelacyjna i bardzo przejmująca quasiballada, opowiadająca o tym, że ludzkość zniszczy siebie w wyniku wojny nuklearnej. Zachwyca długi wstęp na gitarze akustycznej z klawiszami w tle, błagalny, wręcz histeryczny, śpiew Ozzy'ego na wstępie oraz doskonały, dynamiczny refren. Utwór regularnie wykonywany na koncertach podczas trasy "The Ultimate Sin" na żywo wypadał wprost rewelacyjnie, tym bardziej należy żałować, że później nie był brany pod uwagę przy ustaleniu setlist.

Tytuł piosenki: Fool Like You
Autorzy: Ozzy Osbourne/Bob Daisley/J.Williams
Czas: 5:20
Opis: Utwór zachwyca świetnym piskliwym i jazgotliwym gitarowym wstepem zagranym z wykorzystaniem flażoletów naturalnych, potem jednak traci cały swój impet i przechodzi w totalną przeciętność. Dosyć pokrętny tekst stanowi naganę dla człowieka, który zawsze uważał siebie za najmądrzejszego i nie chciał słuchac porad innych ludzi.

Tytuł piosenki: Shot In The Dark
Autorzy: Ozzy Osbourne/Phil Soussan
Czas: 4:26
Opis: Pierwszy komercyjny przebój w historii solowej kariery Ozzy'ego - utrzymany w spokojnym tempie i smutnym klimacie, z niezwykle melodyjnym refrenem. Warto zwrócić uwagę na świetny riff, linię melodyczną z bardzo ciekawym wokalem i znakomitą produkcję. "Shot In The Dark" jakoś dziwnie się ma do innych utworów z "The Ultimate Sin", sprawia wrażenie wyprodukowanego i zaaranżowanego w innym studiu podczas innej sesji. Dość ciężko jest roszyfrować znaczenie tego tekstu, ale prawdopodobnie opowiada on o o facecie który ciągle słyszy w swojej głowie głosy, mówiące mu, aby zabijał ludzi, którzy byli jego wrogami, więc czyni to ale nie wie dlaczego to robi. Jasne ? Status wielkiego hitu powoduje, że utwór bardzo często był grany na żywo.
Mówi Ozzy:
To był mój pierwszy singiel, który stał się hitem. Nie mogłem uwierzyć - Ozzy Osbourne ma wielkiego hita ! Zawsze się śmieje, kiedy oglądam teledysk do tego utworu. Wyglądam w nim jak wytatuowany kierowca ciężarówki w cekinowym dresie. I chyba nigdy wcześniej tak bardzo nie upodobniłem się do drag queen.


 


Blizzard Of Ozz Diary Of Madman
Bark At The Moon The Ultimate Sin
No Rest For The Wicked No More Tears
Ozzmosis Down To Earth
Inne