Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij

 
     Wstęp
     Aktualności

     Randy Rhoads
     Brad Gillis
     Jake E. Lee
     Zakk Wylde

     Bob Daisley
     Rudy Sarzo
     Michael Inez

     Tommy Aldridge
     Randy Castillo
     Mike Bordin


Autor: Elwood

          Randy Rhoads urodził się w szpitalu Świętego Jana w Santa Monica 6 grudnia 1956 roku. Jego pełne imię i nazwisko to Randall William Rhoads. Już w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na gitarze, "brzdąkając" na akustycznym Gibsonie swojego dziadka. Niedługo później krótko szkolił swoją grę pod okiem miejscowego fachowca. Krótko, gdyż jego instruktor już po kilku lekcjach powiedział, że nie jest w stanie za wiele go nauczyć, gdyż Randy jest o wiele lepszy, aniżeli on sam. Później Randy rozpączął naukę w szkole "1st Lutheran School" w Burbank, gdzie zdawał specjalny program, aby zdobyć dyplom wyższej szkoły. Był świetnym uczniem, otrzymywał same oceny A i B. Następnie studiował muzykę w szkole gitary swojej matki - Dolores Rhoads, gdzie został w pełni ukształtowany muzycznie.

          Już w wieku 13 lat stwierdził, że chce zostać gitarzystą i wraz ze swoim bratem Kelle, próbował zakładać dwuosobowe zespoły: Violet Rose i Violet Fox (drugie imię matki Randalla to Violet). Wraz z tymi zespołami dawał koncerty w szkołach i uświetniał różne miejscowe imprezy. Największym idolem Randy'ego był wówczas gitarzysta zespołu Alice Cooper'a - Glenn Buxton. W wieku 16 lat Randy posiadał już tak wysokie umiejętności, iż sam uczył gry na gitarze w szkole matki.

          W roku 1974 stworzył pierwszy profesjonalny zespoł - Quiet Riot, w którego składzie znaleźli się oprócz Randy'ego Kelly Garni, Drew Forsyth, oraz Kevin DuBrow. Wtedy też otrzymał pierwszą gitarę z prawdziwego zadarzenia - wymarzonego Gibsona. Quiet Riot wydał dwie płyty, które ukazały się tylko w Japonii i miał na swoim koncie jeden hit - cover Slade'a "Cum On Feel The Noize". Jak wspomina gitarzysta Slade Dave Hill: "Quiet Riot całkiem dobrze poradził sobie z utworami Slade. Ale był to zespół, który w znacznym stopniu brzmiał jak Slade. To, że wprowadził nasze piosenki na amerykańskie listy przebojów, bardzo nam pomogło. Ludzie w Stanach zaczęli wtedy kupować również nasze płyty, aby się przekonać, jak brzmiały oryginalne wersje tych utworów."

          W 1979 roku Randy za namową przyjaciela - Dan'a Strum "załapał się" na przesłuchanie do montującego zespół Ozzy'ego Osbourna. Zjawił się na nim tylko i wyłącznie ze swoim Gibsonem i niewielkim wzmacniaczem. Ponoć Randy nie zdążył się jeszcze rozgrzać, zagrał ledwie kilka akordów, kiedy Ozzy powiedział mu, że zostaje przyjęty. Jesień tegoż roku Randy pracuje wspólnie z Ozzym oraz basistą Bobem Daisley nad pierwszym solowym albumem Ozzy'ego. W marcu 1980 zespół wchodzi do studia Ridge Farm w Surrey (Anglia) i rejestruje skomponowany materiał. Po sesji Randy wraca na krótko do Stanów, by dać pożegnalny koncert z Quiet Riot. W 1980 roku ukazuje się "Blizzard Of Ozz". Nieoczekiwanie odniosi on ogromny sukces, uzyskując 7 miejsce w Wielkiej Brytanii i 21 w USA oraz status poczwórnie platynowej. Prasa zamieszczała entuzjastyczne recenzje, na koncertach zjawiały się tłumy. Muzyka z nowej płyty była fenomenalna, a oprócz Ozza uwaga skupiła się na gitarzyście - niesamowitym Randym Rhoadsie. Tak szybkiego i dobrego gitarzysty dawno nie słyszano. Jego wspaniałe riffy, niezwykłe melodie i ponadźwiękowe solówki elektryzowały słuchaczy.


------ Opracowanie: Następna:
------ Elwood przejdź

 


     Biografia
     Bootlegi
     Quiet Riot
     Sprzęt
     Zdjęcia