Kliknij Kliknij Kliknij Kliknij
Ustaw Jako Startową Dodaj Do Ulubionych

 
     Wstęp
     Aktualności

     Biografia
     Kalendarium
     Cytaty
     Ciekawostki

     Dyskografia
     Utwory
     Teksty
     Tłumaczenia
     Wideografia/DVD
     Bootlegi
     Trasy koncertowe

     Dyskografia
     Teksty
     Tłumaczenia
     Artykuły
     Cytaty

     Gitarzyści
     Basiści
     PerkusiściOpracowanie: Maciej Wilmiński - "Elwood"
na podstawie:
1. http://www.ozzyhead.com
2. http://www.ozzy.com
3. http://ww2.isys.ca.wanderer


WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. Publikowanie, kopiowanie i wykorzystywanie poniższego tekstu bez zgody autora - ZABRONIONE.

           John Michael Osbourne urodził się 3 grudnia 1948 roku. Jego ojcem był John Thomas Osbourne (pracował jako rzemieślnik), a matką Lillian Osbourne (pracowniczka fabryki samochodów Lucas). Miał 2 braci (Paula i Tony'ego) oraz 3 siostry (Jean, Iris i Gillian). Cała ośmioosobowa rodzina mieszkała w dużym, typowo przemysłowym mieście Birmingham (Anglia) na ulicy Lodge Road 14. Byli bardzo biedni. W domu nie było kanalizacji i łazienki. Wszystkie 6 dzieci państwa Osbournów spało w jednym łóżku. Na garderobę młodego Johna składały się 1 koszulka, 1 kurtka i 1 para skarpetek !

          Od dziecka był on zafascynowany twórczością zespołu Beatles i pragnął być jednym z nich. W wolnym czasie, nie mając nic innego do roboty, namiętnie oglądał telewizję, a jego ulubionymi programami były: show "I Love Lucy" i serial "Lassie". Życie w Birmingham nie było zbyt ciekawe, rodzice Ozzy'ego cały czas pracowali, aby utrzymywać dom, przez co rodzina spędzała razem niewiele czasu. W szkole średniej John otrzymał przezwiska "Ozz-brain" i "Ozzy", które powstały przez skrócenia nazwiska. Z niechęcią brał udział w jakichkolwiek przedstawieniach szkolnych i buntował się przeciwko całemu światu. Jednym z jego największych nieprzyjaciół w szkole, był niejaki Tony Iommi, który wraz ze swoimi kolegami wyśmiewał jego wysoki, "babski" głos i prześladował go niemiłosiernie.

          W wieku 14 lat Ozzy zaczął śpiewać w pierwszym, założonym wspólnie z kolegami "zespole" o nazwie "The Black Panthers". Zapytany w szkole o marzenia na przyszłość Ozzy odpowiedział, że pragnie zostać... hydraulikiem. Wkrótce jego marzenie nieoczekiwanie spełniło się. Z powodu kłopotów finansowych rodziców, musiał opuścić szkołę i znaleźć pracę, aby wspomóc rodzinny budżet. Rozpoczął jako pomocnik hydraulika. Jednak nie popracował w tym charakterze zbyt długo, ponieważ został czeladnikiem w fabryce narzędzi. Następnie był rzeźnikiem. Jego praca polegała na zabijaniu 250 sztuk bydła dziennie i usuwaniu jelit owcom. Żartuje się, iż właśnie ta praca wpłynęła najbardziej na styl granej przez niego muzyki. Ozzy był jednak niezadowolony i wycieńczony tą robotą. Po 2 latach przeniósł się do fabryki samochodów Lucasa (pracował razem z matką), gdzie zajmował się... testowaniem klaksonów w samochodach. Niezadowolony z bardzo niskich zarobków, postanowił zostać drobnym złodziejem. Włamywał się i kradł z niewielkich sklepów odzieżowych i prywatnych domów, jednakże prawie za każdym razem łapała go policja, ponieważ nosił rękawiczki... z wyciętym materiałem na czubkach palców, przez co wszędzie zostawiał swoje odciski. Najdłużej spędził w więzieniu 6 tygodni (w roku 1967) za włamanie do prywatnego mieszkania. Właśnie wtedy samodzielnie wytatuował sobie słynny napis OZZY nad kostkami palców, napis "thanks" na dłoni oraz uśmiechniętą twarz - :-) na obu kolanach, aby "od rana mieć dobry humor". Po wyjściu z więzienia Ozzy postanowił nigdy więcej się tam nie znaleźć i zaprzestał kradzieży.

          W tym czasie najpopularniejszym zespołem byli Beatlesi, to właśnie pod wpływem ich twórczości Ozz zadecydował, że zostanie muzykiem. "The Beatles" do dziś są jednym z jego ulubionych zespołów i ponoć słucha ich muzyki przed każdym własnym koncertem.
          Pewnego razu Ozzy szedł sobie ulicą rozmyślając co by tu robić, kiedy napotkał starego kumpla, który właśnie stworzył własny zespół o nazwie Approach. Problemem był brak wokalisty. Ozzy natychmiast zapragnął zostać frontmenem. Poleciał do domu i namówił ojca, aby dał mu 50 dolarów na mikrofon. Ojciec się zgodził, a Ozzy został przyjęty do zespołu. Jego "kariera" nie trwała jednak długo, ponieważ, jak sam mówi, nie znosił muzyki jakiej grali i przeniósł się do zespołu Music Machine, który jednak szybko się rozpadł.
          Brak jakichkolwiek sukcesów skłonił Osbourne'a do zamieszczenia w gazecie ogłoszenia o treści: Ozzy Zig - wokalista - poszukuje zespołu". Na ogłoszenie odpowiedział niejaki Terence (obecnie Geezer) Butler, z którym Ozz stworzył zespół o nazwie Rare Breed.

          Tymczasem po drugiej stronie Brimingham dwóch młodych fanów muzyki, niejaki Tony Iommi i niejaki Bill Ward grało sobie w zespole o nazwie The Rest (później zmienili nazwę na Mythology). Zdobyli oni dosyć sporą grupę fanów, grając bluesa inspirowanego zespołami The Yardbirds, Cream i The Beatles. Niestety z zespołu odszedł wokalista i chłopaki zostali "na lodzie".

          Iommi ujrzał w gazecie ogłoszenie Ozzy'ego i stwierdził, iż to nie może być ten sam Ozzy, któremu zwykł obijać gębę na szkolnym boisku. Kiedy jednak udał się pod odpowiedni adres okazało się, że jednak to ten. Tony nie miał zamiaru tworzyć zespołu z Ozzmanem, ponieważ uważał, że ten nie umie śpiewać, a na dodatek miał... krótkie włosy (!!!). Tymczasem Ozzy i Geezer potrzebowali do swojego zespołu perkusisty i zaproponowali tę funkcję Billowi Wardowi. Ten odpowiedział, że dołączy do zespołu, ale tylko razem z... Iommim. W końcu chłopaki jakoś doszli do porozumienia i wspólnie założyli grupę o dosyć nietypowej nazwie "Polka Tulk" (nazwa pochodzi od napisu na pudrze, który Ozzy znalazł w łazience). Grali jazz i bluesa. Ponieważ Iommi był lepszym gitarzystą niż Geezer (zaczął grać jako 15-latek zainspirowany The Shadows), Butler chwycił za bas. Brak pieniędzy spowodował, że gitara basowa została stworzona przez odcięcie dwóch strun gitary elektrycznej (!!).

Do Góry: Opracowanie: Następna:
Wróć Elwood Przejdź...


 


     FanKlub
     Forum

     Adresy
     Ankiety
     Artykuły
     Download
     Galeria
     Książki
     Lista Przebojów

     Księga Gości
     Autorzy
     Historia Strony

     Teleport